December 8, 2021

Știri pe bune

Informații de ultima oră

Nicolae Ciucă, primele declaraţii după ce a fost votat ca premier al României. Fişa biografică a noului prim-ministru

5 min read
alcooldiscount.ro noriel.ro watchshop.ro%20 evomag.ro



Nicolae Ciucă a afirmat că vineri va avea loc o şedinţă de Guvern pentru dezbaterea recitificării bugetare şi a deficitului bugetar şi a oferit asigurări că vor fi resurse financiare pentru plata pensiilor şi salariilor, cât şi fondurile pentru nevoile Ministerului Sănătăţii, în contextul pandemiei.

Nicolae Ciucă, primele declaraţii după ce a fost votat ca premier al României

Nicolae Ciucă, cele mai importante declaraţii
S-a încheiat procedura de vot pentru Guvernul pe care îl conduc; Am înţeles cu toţii că este vorba despre asumarea responsabilităţii, concentrată pe cetăţeanul român; În acest moment, elementele privind rectificarea bugetară, urmează a fi dezbătute în şedinţa de guvern de mâine; Ce vă pot spune în schimb, nimeni nu trebuie să aibă vreo temere că nu sunt resurse pentru plata pensiilor şi salariilor; Sunt asigurate fonduri pentru toate nevoile pe care le are Ministerul Sănătăţii. Nu pot să vorbesc acum de încălcarea acestor angajamente pe plan extern, atâta timp cât nu avem cifrele finale.

Cine este Nicolae Ciucă

Camera Deputaţilor şi Senatul au votat programul de guvernare şi lista Executivului Ciucă. Guvernul Ciucă a trecut cu 318 voturi “pentru”. Înaintea plenului, liderii coaliţiei au semnat acordul politic care va sta la baza alianţei.
Nicolae Ciucă a fost desemnat, la 22 noiembrie 2021, de preşedintele Klaus Iohannis, candidat la funcţia de prim-ministru. La 23 noiembrie 2021, premierul desemnat a depus la Parlament lista Cabinetului PNL-PSD-UDMR şi programul de guvernare pentru care va cere votul de încredere al Legislativului.
Nicolae Ciucă s-a născut la 7 februarie 1967 în localitatea Pleniţa, judeţul Dolj. A absolvit Liceul Militar “Tudor Vladimirescu” din Craiova, în 1985, şi Şcoala Militară de Ofiţeri Activi “Nicolae Bălcescu” de la Sibiu, în 1988. În anul 1990, a urmat Cursul de perfecţionare de comandanţi companii cercetare, la Făgăraş. Ulterior, a studiat la Academia de Înalte Studii Militare, specialitatea Arme Întrunite, în perioada 1993-1995, potrivit www.mapn.ro.

În 2000 a urmat cursul PSO (operaţii în sprijinul păcii) (Centrul PfP, Bucureşti) şi cursul de limbă engleză (Academia Forţelor Terestre, Sibiu), iar în 2001, a participat la cursul JOINT şi operaţii multinaţionale (Centrul PfP, Bucureşti). În anul 2003 a obţinut titlul de doctor în ştiinţe militare, cu lucrarea “Dimensiunea angajării Armatei României în operaţii întrunite multinaţionale” (UNAP, Bucureşti), iar în 2004 a urmat Cursul de relaţii civili militari în Europa de Est şi Asia Centrală (Hulburt Field, Florida – SUA). În 2005 a urmat Cursul de limba engleză – terminologie NATO, York Sr. John University, iar în 2006 a absolvit, în SUA, Colegiul de război, trupe de uscat, şi a obţinut Masterul în Studii Strategice. În 2012 a absolvit cursul postuniversitar de perfecţionare în domeniul securităţii şi apărării naţionale “Securitate şi bună guvernare” – Colegiul Naţional de Apărare, conform www.mapn.ro.
În perioada august 1988-martie 1989 a fost comandant de pluton lansare la Regimentul 26 Mecanizat “Rovine”, Craiova, ulterior, martie 1989-septembrie 1992, a fost comandant de pluton cercetare şi instrucţie la Batalionul 121 Cercetare, Craiova.
A fost ofiţer de stat major în Biroul operaţii, batalionul 121 Cercetare, Craiova (septembrie 1992 – octombrie 1993) şi ofiţer de stat major în Biroul operaţii şi pregătire pentru luptă, Brigada 2 Mecanizată “Rovine”, Craiova (iulie 1995-mai 1996).

evomag.ro otter.ro kitunghii.ro vivacredit.ro

Începând din mai 1996 până în mai 1997, a fost ofiţer de stat major în cadrul misiunii UNAVEM III (Angola), apoi ofiţer de stat major în Biroul operaţii şi pregătire pentru luptă, Brigada 2 Mecanizată “Rovine”, Craiova (mai 1997-noiembrie 1998) şi şef de stat major al Batalionului 26 Infanterie “Neagoe Basarab”, Craiova (noiembrie 1998-februarie 2001).
În 2000, a fost comandant al Componentei Terestre la Exerciţiul multinaţional “Blue Danube 2000” şi a îndeplinit funcţia de şef de stat major al Batalionului 26 Infanterie – rezervă strategică SACEUR. În 2001 a fost comandant al Batalionului 26 Infanterie – rezervă strategică SACEUR şi a participat la exerciţiul multinaţional “Dynamic Response”, Bosnia şi Herţegovina. În perioada februarie 2001-octombrie 2004, a fost comandant al Batalionului 26 Infanterie “Neagoe Basarab”, Craiova.
Din iunie 2002 până în ianuarie 2003, a fost comandant al batalionului românesc participant la misiunea Enduring Freedom, din Afganistan. În 2003, a fost conducător/director al exerciţiului OCE/EXDIR, în cadrul misiunii ISAF, potrivit www.mapn.ro.

A deţinut ulterior funcţiile: ianuarie 2004-iulie 2004 – comandant al batalionului infanterie participant la misiunea din Irak; octombrie 2004-octombrie 2006 – şef operaţii, Brigada 2 Infanterie “Rovine”, Craiova; octombrie 2006-martie 2007, împuternicit şef de stat major, Brigada 2 Infanterie “Rovine”, Craiova; martie 2007-februarie 2009 – locţiitor al comandantului Brigăzii 282 Infanterie Mecanizată “Unirea Principatelor”, Focşani; februarie 2009-ianuarie 2011 – comandant al Brigăzii 282 Infanterie Mecanizată “Unirea Principatelor”, Focşani; ianuarie 2011-ianuarie 2014 – comandant Divizia 2 Infanterie “Getica”, Buzău; ianuarie 2014-octombrie 2014 – şef al Statului Major al Forţelor Terestre.
În perioada octombrie 2014-1 ianuarie 2015, a fost locţiitor al şefului Statului Major General, iar ulterior, 1 ianuarie 2015-28 octombrie 2019, a deţinut funcţia de şef al Statului Major General. În octombrie 2019, a fost trecut în rezervă prin decret semnat de preşedintele Klaus Iohannis.
La 4 noiembrie 2019, a fost numit ministru al Apărării Naţionale în Guvernul Ludovic Orban (4 nov. 2019 – 14 mart. 2020). La 8 decembrie 2020 a fost numit prim-ministru interimar şi ministru al Apărării Naţionale. În alegerile parlamentare din 6 decembrie 2020, a obţinut un mandat de senator, pe listele Partidului Naţional Liberal. La 23 decembrie 2020, a fost numit ministru al Apărării Naţionale în guvernul Florin Cîţu.
Nicolae Ciucă a fost desemnat, la 21 octombrie 2021, de preşedintele Klaus Iohannis, candidat pentru funcţia de prim-ministru. La 30 octombrie 2021, premierul desemnat a anunţat că a depus la Parlament programul de guvernare şi lista de miniştri pentru Cabinetul său. În data de 1 noiembrie 2021 şi-a depus mandatul încredinţat pentru a cere votul de încredere al Parlamentului României asupra listei şi programului Guvernului.
Pentru rezultatele obţinute de-a lungul carierei, a fost distins cu mai multe distincţii şi decoraţii: Ordinul “Virtutea Militară” în grad de Cavaler, Ordinul “Virtutea Militară” în grad de Ofiţer, Ordinul Naţional “Pentru Merit” în Grad de Ofiţer, Ordinul Naţional “Pentru Merit” în Grad de Cavaler, Ordinul Naţional “Pentru Merit” în grad de Comandor, Semnul Onorific în Serviciul Patriei pentru 15, 20 şi 25 de ani de activitate, Medalia ONU, Emblema Onoarea Armatei României, Emblema de Onoare a Statului Major General, Emblema de Onoare a Forţelor Terestre, Emblema de Onoare a Forţelor Aeriene, Emblema de Onoare a Forţelor Navale, Emblema de Onoare a Informaţiilor Militare, Emblema de Onoare a Comunicaţiilor şi Informaticii, Emblema de Onoare a Logisticii, Emblema de Onoare a Medicinei Militare, Ordinul Naţional de Merit al Republicii Franceze, în grad de Comandor, Emblema de merit “În Serviciul Armatei României” cls. a III-a, Emblema de merit “În Slujba Păcii” cls. a III-a, Emblema de merit “Ştiinţa Militară” cls. a I-a, Titlul onorific de “Militar Veteran” pentru militari, indică www.mapn.ro.
A fost distins cu Medalia pentru Merit, SUA şi Medalia de Onoare a Forţelor pentru Operaţii Speciale ale Statelor Unite ale Americii.
Puteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News!



Citește mai departe

alcooldiscount.ro chilipirul-zilei.ro/ evomag.ro chicco.ro vivacredit.ro

Leave a Reply

Copyright © All rights reserved. | by AF themes.