June 20, 2021

Știri pe bune

Informații de ultima oră

Prima reactie a vedetei Angliei, Marcus Rashford, dupa meciul cu Romania. Ce spune fotbalistul englez despre nationala lui Radoi si despre “Black Lives Matter”

2 min read

Marcus Rashford, autorul unicului gol la meciul amical Anglia – Romania, scor 1-0, a declarat, duminica seara, ca partida a fost una dificila, o provocare pentru englezi din punct de vedere defensiv”Categoric este un moment foarte bun pentru mine, faptul ca am fost capitan. Este ceva la ce visezi din copilarie. Astazi am reusit asta. A fost dificil. A trebuit sa fim uniti si sa muncim. A fost o provocare din punct de vedere defensiv. Dar ne-am creat multe ocazii”, a spus Rashford la ITV Sport.Romania, invinsa de Anglia dupa 51 de ani. Portarul Nita a fost din nou cel mai bun jucator al nostruEl a vorbit si despre faptul ca unii fani au huiduit cand jucatorii au ingenuncheat inaintea startului: “Este ceva ce nu putem controla. Categoric, noi credem ca procedam corect si vom face asta in continuare”.Anglia a invins Romania pentru prima data in ultimii 51 de ani, scor 1-0 (1-0), intr-un meci amical disputat, duminica, la Middlesbrough. Golul a fost marcat de Rashford, in minutul 68, din penalti.In minutul 77, Chiriches l-a faultat in careu pe Calvert-Lewin si arbitrul a dictat din nou penalti. Nita a aparat sutul lui Henderson de la 11 metri.Nicolae Stanciu a elucidat misterul despre gestul sau din meciul cu Anglia. De ce nu a vrut sa ingenuncheze in semn de solidaritate pentru “Black Lives Matter”Cu exceptia lui Stanciu si a lui Nedelcearu, jucatorii celor doua echipe au ingenuncheat inaintea startului meciului, in semn de solidaritate cu miscarea Black Lives Matter.O parte dintre spectatorii prezenti pe stadionul din Middlesbrough au huiduit acest moment. Spre nemultumirea unei parti a fanilor englezi, jucatorii antrenati de Gareth Southgate ingenuncheaza de un an inaintea fiecarui meci pe care-l disputa.