October 31, 2020

Știri pe bune

Informații de ultima oră

Municipiul Suceava se apropie de pragul de 1,5 la mia de locuitori. “Oricat am vrea sa fim de optimisti lucrurile nu arata bine si la nivel de tara si in judet si in orasul nostru”

2 min read
Primarul municipiului Suceava, Ion Lungu, a facut, miercuri, intr-o conferinta de presa, apel la oameni sa respecte cu strictete regulile de protectie sanitara, in conditiile in care, in prezent, incidenta cumulata a cazurilor de infectie cu SARS-CoV-2 la mia de locuitori a ajuns la 1,33, iar depasirea pragului de 1,5 va conduce la inchiderea mai multor activitati.”Oricat am vrea sa fim de optimisti lucrurile nu arata bine si la nivel de tara si in judet si in orasul nostru. Ieri erau 166 de cazuri active in ultimele 14 zile, ceea ce inseamna 1,33 la mia de locuitori. Daca se mai imbolnavesc 21 de persoane trecem de o rata de 1,5 la mia de locuitori”, a spus Lungu.Primarul a transmis “un apel de suflet” la suceveni sa respecte regulile de prevenire a infectiei cu noul coronavirus, in special purtarea mastii in spatiile inchise, cu recomandarea sa fie purtata si in spatiile deschise.Totodata, Lungu a recomandat parintilor care merg la scoala sa-si ia copiii sa poate masca de protectie.Primarul a spus ca, in urma discutiilor cu prefectul Alexandru Moldovan si cu seful ISU Suceava, col. Costica Ghiata, s-a stabilit sa se realizeze actiuni de control care sa vizeze modul in care se respecta regulile de protectie sanitara, in special in zona activitatilor HoReCa.”Sunt cu totul de acord sa facem aceste controale sa determinam sucevenii sa respecte regulile. Din pacate, si la spital, ca peste tot in tara, inteleg ca este destul de aglomerat, si la sectia COVID si la ATI”, a spus Lungu.Potrivit ultimei hotarari a CNSU, “toate institutiile publice si private, precum si operatorii economici care isi desfasoara activitatea in localitatile unde incidenta cumulata in ultimele 14 zile a cazurilor este mai mare de 1,5/1.000 de locuitori, au obligatia analizarii modului de desfasurarea a activitatii in vederea organizarii programului de lucru in regim de munca la domiciliu/telemunca, iar acolo unde acest lucru nu este posibil se recomanda decalarea programului de lucru”.Totodata, in situatia in care incidenta cumulata in ultimele 14 zile a cazurilor la nivel judetean ori a unei sau mai multor localitati depaseste 1,5/1.000 de locuitori CJSU se intruneste in vederea analizarii detaliate a situatiei epidemiologice de la nivelul fiecarei localitatii si dispunerii de urgenta a masurilor pentru diminuarea impactului riscului conform prevederilor legale aprobate prin hotararile Guvernului si cele ale CNSU. Esti pasionat de stiri? Ai observat greseli in articol(e)? Iti place ziare.com, stapanesti regulile ortografice si gramatica limbii romane? Daca ai raspuns cu da, atunci te asteptam in echipa, trimite CV-ul tau la daniela.stanciu@nchcapital.ro.Ce trebuie sa faci? Click aiciCitește mai departe

Leave a Reply

Copyright © All rights reserved. | by AF themes.